Objednať steak
VyzreteMaso.sk Produkty Vína Objednať Galéria Recepty Články Kontakt

© 2023 Stingray Studio

Popis

Brunello z jedného vinohradu a hviezdneho ročníka 2013. Odložiť do pivnice a vrátiť sa k nemu o 10 rokov.

 

Krajina: Taliansko

Oblasť: Toskánsko

Odroda: Sangiovese

Farba: červené

Zvyškový cukor: suché

Apelácia: DOCG

Objem: 0,75 l

Alkohol: 15,0 %

 

V  obchode s vínom v Montalcine som si vypýtal niečo v slušnej kvalite za dobrú cenu. Jedno z ponúkaných vín bolo aj Brunello di Montalcino z Tenuta Fanti, ktoré som predtým nepoznal. Víno sa mi páčilo a tak som si pri najbližšej ceste do Toskánska dohodol návštevu u výrobcu.

 

S priateľmi sme sa vybrali do Tenuta Fanti, pár kilometrov na juh od Montalcina. Tušil som, kde by to podľa popisu malo byť, lebo cestu ku kláštoru San Antimo som veľmi dobre poznal, ale nikdy som si nevšimol pri ceste nejakú tabuľu k vinárom. Neskôr som sa dozvedel, že v minulosti tam ani žiadna nebola. Po prvej iterácii sme trafili správnu odbočku. Pár desiatok metrov od hlavnej cesty sa pred nami zjavila nová budova vinárstva, zapustená do svahu, takže ju od cesty nebolo vidno, ale zjavne sme trafili správne.

 

Ročná produkcia je slušných 180 000 fliaš a my sme mali možnosť si prekoštovať celé portfólio vín. Nevyrába sa tu totiž iba Brunello, to je len špičkou ľadovca. Najdôležitejším vínom je tu Rosso di Montalcino, ľahšie a lacnejšie ako Brunello, stále však 100% sangiovese, ako je predpísané v Montalcine. Biele víno zo zmesi miestnych a dovezených odrôd ma veľmi nenadchlo, zato však Fanti Rosato, ružové sangiovese áno. Bolo to iba druhýkrát, čo som mal možnosť toto víno piť a bol som potešený. Čudujem sa, že to v tom Toskánsku nezačali robiť už dávno.

 

Brunello di Montalcino tu robia elegantné, ovocné, prístupné na pitie čo najskôr. Na vyzrievanie vína sa používa kombinácia barikov, dvojitých barikov a slavónskych sudov s objemom 30 hektolitrov, podľa potreby daného ročníka.

 

Fantiovci vyrábajú vlastný olivový olej, zo sadu s 8 500 olivovníkmi. Robí sa výučne Olio Extra Vergine d’Oliva lisovaný za studena v deň zberu vo vlastnom mlyne, olivy drvené kamennými kolesami, bez filtrovania a ďalšieho ošetrenia. Rozprávkový. Škrabe v hrdle ako sa na poriadny toskánsky olej patrí, ale tak to má byť.

 

Výhľad do krajiny z vinárstva je neopakovateľný v tom, že na dne zeleného údolia sa oproti Tenute Fanti nachádza kláštor San Antimo z 9. storočia a domáci tvrdia, že základy niektorých ich stavieb sú z tej istej doby.

Galéria

Sledujte nás na Instagrame

Zaujímajú Vás aktuálne fotografie z projektu VyzreteMaso.sk? Tak nás nezabudnite sledovať na Instagrame!

I N S T A G R A M

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/4/3/43718b95-b7e6-4ba8-a81a-216d622bfd8a/vyzretemaso.sk/web/wp-content/themes/vyzretemaso.sk/footer.php on line 54

Kopanice.sk

Informačný a spravodajský portál kopaničiarskeho regiónu. Kompletný prehľad ubytovacích zariadení, gastronomických zariadení, aktivít, noviniek a podujatí na kopaniciach. Váš sprievodca kopaničiarskym regiónom.

K O P A N I C E . S K

Partneri

Spolupracujeme s...

  • SVAMAN spol. s r.o.
  • Rodinná reštaurácia Na nátoni
  • Klaret Myjava
  • Kopanice.sk
  • Moana Travel
  • Stingray Studio
  • #
  • #
  • #